Wczytywanie…

Zanim zostaniesz zombie

Serial „The Walking Dead” jest jednym z najchętniej oglądanych w historii telewizji. Jego główna fabuła zorientowana jest na walkę o zachowanie człowieczeństwa w świecie, który opanowany został przez zombie. Głównym bohaterem jest Rick Grimes (w postać wcielił się Andrew Lincoln), który wraz z grupą ocalałych poszukuje bezpieczeństwa i spokojnego schronienia. Serial emitowany jest przez telewizję FOX.

zombie

Stacja FOX wraz z organizacją Dawca.pl pod koniec 2014 roku zrealizowała akcję „Zanim zostaniesz zombie”. Projekt ten zakładał z jednej strony zwiększenie świadomości Polaków w zakresie transplantologii, z drugiej zaś zachęcał do podpisania tzw. oświadczeń woli stanowiących chęć oddania własnych narządów i tkanek po śmierci. Dzięki popularności serialu i tematyce, którą porusza udało się zaprojektować bardzo ciekawą kampanię. Kluczowe hasło przedsięwzięcia brzmiało „Zrób coś dobrego zanim zostaniesz zombie” i nawiązywało do głównego bohatera w serialu „The Walking Dead”. Osią kampanii miał być przekaz, że poprzez podpisanie oświadczenia można przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Kampania zbiegła się w czasie z emisją kolejnego, piątego sezonu serialu.

Oprócz reklamy telewizyjnej, która była jednym z elementów kampanii, uruchomiona została również strona internetowa www.zanimzostanezombie.pl, na której możliwe było pobranie spersonalizowanego oświadczenia woli dotyczącego przekazania organów do przeszczepu. Na stronie kampanii znalazły się także historie osób, dla których przeszczep okazał się drugą szansą na życie, a także materiały (grafiki) związane z serialem The Walking dead” oraz materiały organizacji Dawca.pl.

W ramach kampanii w dniach 12-14 października 2014 roku powstało stoisko na Dworcu Centralnym w Warszawie, gdzie można było porozmawiać z ekspertami organizacji Dawca.pl, otrzymać oświadczenie woli, zapoznać się z wynikami badań ośrodka PBS dotyczących postrzegania transplantologii przez Polaków. Dodatkową atrakcją dla fanów „The walking Dead” była możliwość zapoznania się z nowymi materiałami promującymi 5 sezon serialu.

Całą kampanię poparł Przemysła Saleta, który w kilkunastosekundowym wystąpieniu zachęcał do przyłączenia się do akcji i podpisania oświadczenia woli, powołując się na argument „Każdy z nas może zrobić coś dobrego. Nie zabieraj swoich narządów do nieba, bo są potrzebne tutaj na ziemi”.
Organizacja Dawca.pl jest prowadzona przez studentów gdańskich uczelni i zajmuje się promocją świadomego dawstwa narządów, szpiku oraz krwi. Klub „Dawca.pl” skupia ponad 59 tysięcy członków.

Dodaj komentarz